Congratulations to the 2023 First Step Career Tech Scholarship Recipients
On April 20th at the McKenna Event Center Ballroom, The Braunfels Foundation Trust awarded thirty $2,500 Vocation/Technical Scholarships to graduating seniors in the New Braunfels and Comal ISD attendance zones.
Funds for the scholarships in 2023 came from endowment earnings in 2022, Barons and Baronesses dues, the Tablescapes event , the Celebration Luncheon event and Family of Tommy Zipp.
Each recipient is pursuing a secondary education in Career or Technical professions and the Barons and Baroness of the Trust and the graduates' families celebrated these students' accomplishments at the 2023 Scholarship Reception and Award Ceremony.
Dave Ferguson was the Master of Ceremony; Vice-President, Judge Charles Stephens was assisted by Baroness Kimberly Wersterfer, Projects & Awards Chair, in presenting the awards; and Clear Springs Catering served refreshments.
Funds for the scholarships in 2023 came from endowment earnings in 2022, Barons and Baronesses dues, the Tablescapes event , the Celebration Luncheon event and Family of Tommy Zipp.
Each recipient is pursuing a secondary education in Career or Technical professions and the Barons and Baroness of the Trust and the graduates' families celebrated these students' accomplishments at the 2023 Scholarship Reception and Award Ceremony.
Dave Ferguson was the Master of Ceremony; Vice-President, Judge Charles Stephens was assisted by Baroness Kimberly Wersterfer, Projects & Awards Chair, in presenting the awards; and Clear Springs Catering served refreshments.
Canyon High School
Cade Becker – Blinn College – Welding
Sisto Gonzales III – St. Philips – Welding
Emily Hartmann – Blinn College – Small Business Management
Christopher Reyes – Universal Technical Institute – Auto & Diesel Technician
Canyon Lake High School
Sinjon Denn – St. Philips – Business/Entrepreneurship
Aria Gras – Blinn College – Nursing (Associates Degree)
Nicolas Martinez – Lincoln Tech – HVAC
Diego Hernandez – Austin Community College – Greenhouse Technician
Carol McCormick – Champions School of Real Estate – Realtor
Ellie Rogers – Lone Star Community College – Nursing (Associates Degree)
Brianna Smith – Blinn College – Assoc. in Accounting
Davenport High School
Sydney Ambrose – Northeast Lakeview – Diagnostic Sonography
Ayeden Edwards – St. Philips – Auto Technician & Plumbing
Takaya Shields – St. Philips – Diagnostic Sonography
Caleb Starjack – Blinn College – Paramedic
Megan Zoorob – Northeast Lakeview – Real Estate
Memorial Early College High School
Hannah Latham – Mountainland Technical College – Radiology Technologist
New Braunfels High School
Genesis Chicas – San Antonio College – Firefighter
Leanne Lopez – William Edge Institute – Cosmetology
Raquelle Marshall – Del Mar Community College – Culinary Arts
Nicole Martinez – Northeast Lakeview – Nursing (Associates Degree)
Reese Minjares – St. Philip's College – Ultrasound Tech
Mirianelis Morales – St. Philip's College – Occupational Therapy Assistant
Matthew Netardus – Texas state Technical College – Welding
Hayden Price – St. Philip's College – Culinary Arts
Timothy Shanahan – Texas State Technical College – TX Fame Chapter – Advanced Manufacturing Technology
Drew Wake – University Technical Institute – Automotive and Diesel Technician
Lea Wever – Blinn College – Radiologic Technician
Smithson Valley High School
Jack Mudge – Blinn College – Firefighter/EMT
Marlianis Villafane – Northeast Lakeview – Associate in Kinesiology
Cade Becker – Blinn College – Welding
Sisto Gonzales III – St. Philips – Welding
Emily Hartmann – Blinn College – Small Business Management
Christopher Reyes – Universal Technical Institute – Auto & Diesel Technician
Canyon Lake High School
Sinjon Denn – St. Philips – Business/Entrepreneurship
Aria Gras – Blinn College – Nursing (Associates Degree)
Nicolas Martinez – Lincoln Tech – HVAC
Diego Hernandez – Austin Community College – Greenhouse Technician
Carol McCormick – Champions School of Real Estate – Realtor
Ellie Rogers – Lone Star Community College – Nursing (Associates Degree)
Brianna Smith – Blinn College – Assoc. in Accounting
Davenport High School
Sydney Ambrose – Northeast Lakeview – Diagnostic Sonography
Ayeden Edwards – St. Philips – Auto Technician & Plumbing
Takaya Shields – St. Philips – Diagnostic Sonography
Caleb Starjack – Blinn College – Paramedic
Megan Zoorob – Northeast Lakeview – Real Estate
Memorial Early College High School
Hannah Latham – Mountainland Technical College – Radiology Technologist
New Braunfels High School
Genesis Chicas – San Antonio College – Firefighter
Leanne Lopez – William Edge Institute – Cosmetology
Raquelle Marshall – Del Mar Community College – Culinary Arts
Nicole Martinez – Northeast Lakeview – Nursing (Associates Degree)
Reese Minjares – St. Philip's College – Ultrasound Tech
Mirianelis Morales – St. Philip's College – Occupational Therapy Assistant
Matthew Netardus – Texas state Technical College – Welding
Hayden Price – St. Philip's College – Culinary Arts
Timothy Shanahan – Texas State Technical College – TX Fame Chapter – Advanced Manufacturing Technology
Drew Wake – University Technical Institute – Automotive and Diesel Technician
Lea Wever – Blinn College – Radiologic Technician
Smithson Valley High School
Jack Mudge – Blinn College – Firefighter/EMT
Marlianis Villafane – Northeast Lakeview – Associate in Kinesiology